Home / СУС Велес / СУС Велес / Формирање на училишни спортски клубови

Формирање на училишни спортски клубови

Во рамките на државното првенство во пинг понг кое се одржа на 16.11.2012 год. во СОУ Гимназија “Кочо Рацин“ во Велес,  се одржа и работен состанок со директорите и наставниците по спорт и спортски активности и ФЗО  од ООУ и СОУ од град Велес заедно со претседателот на ФУСМ , проф. Александар Туфекџиевски. Претседателот на ФУСМ ги запозна присутните со идејата за регистрацијата на училишен спортски клуб во  рамките на училиштата и сите придобивки кои произлегуваат од нивното формирање. Туфекџиевски воедно ги истакна и позитивните практични примери кои се појавиле од регистрираните 30 вакви училишни спортски клубови низ Републиката, а воедно напомена дека ФУСМ стои  на располагање и финасиски да ја помогне  административната регистрација за правното оформување на училишниот спортски клуб во рамките на  секое училиште со по 5.000 денари помош.

 

 

проф. Ангелче Гушев

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu