Home / Author Archives: kineziologija

Author Archives: kineziologija

Одржувајте и прилагодите ја pH вредноста во телото за да бидете здрави

Киселоста во организмот го фаворизира развојот на бактериите, габи, па дури и појава на рак. Во случај на ацидоза, телото зема минерали од виталните органи и коските за да го неутрализира и елиминира вишокот киселина од телото. Таквата состојба доведува ...

Read More »

Училишните спортови им даваат на децата позитивни примери

Дали барате начини да споделите добри вредности кај вашите деца, а истовремено да промовирате здрав и активен начин на живот? Најдобро место за тоа е училишниот спорт! Учеството во спортот им дава можност на децата да научат важни вредности како ...

Read More »

Традицијата на англискиот фудбал

На 19 април во далечната 1888 година, значи 15 години пред Илинденското востание во Македонија, во Англија основана е првата фудбалска лига во светот. Во неа учествувале 12 екипи и тоа: Астон Вила, Блекбурн, Болтон, Барнли, Дерби, Евертон, Нотс Каунти, ...

Read More »

ССОУ “Коле Неделковски“ го одбележа меѓународниот ден на спортот

Под мотото “Здравјето пред се“ на 6.4.2023 год. (четврток) педесет ученици од ССОУ “Коле Неделковски“ од Велес го одбележа 6ти Април,  Меѓународен ден на спортoт и мир, како и по повод 7ми април,  Светски ден на здравјето, ССОУ ,, Коле ...

Read More »

Сите ние треба добро да знаеме за ова …

1.Стомакот се плаши кога не појадувате.2.Бубрезите стравуваат кога не испиете десет чаши вода за 24 часа.3.Жолчното кесе е исплашено кога не спиете после 23 часот и не се будите во зори.4.Тенкото црево се плаши кога јадете ладна храна со истечен ...

Read More »

Десет факти кој секој рекреативец мора да ги знае

Физичката активност помага при многу ментални проблеми, како што се анксиозност и депресија.Повеќето не значи подобро ! Одморот е еднаково важен, дури и поважен за напредување.Ако не знаеш да ги реализираш одредени вежби и кој се нејзините бенефити, да знаеш ...

Read More »

Ракометарите на ССОУ “Коле Неделковски“ втори на зонските натпревари

На 15.12.2022 год. (четврток) во градската спортската сала во Богданци беа организирани зонските натпревари во ракомет (машки) за средно образование – ЗОНА ВЕЛЕС во организација на Федерација на училишен спорт на Македонија.Беа постигнати следните резултати:СОУ “Богданци”- Богданци – СОУ “Јосиф ...

Read More »

Одбојкарките на ООУ “Васил Главинов“ први на општинските натпревари

На 18.10.2022 год и 19.10.2022 год. се одиграа општинските натпревари по одбојка (женски) во спортска сала на ООУ“Васил Главионв“ во Велес помеѓу екипите на ООУ“Панко Брашнаров“ , ООУ“СВ.Кирил и Методиј“ и ООУ“Васил Главинов“. Првото место  го освои екипата на OOУ ...

Read More »

Ракометарите на ССОУ “Коле Неделковски“ први на општинските натпревари

Во организација на Сојуз на училишен спорт на Велес на 18.10.2022 год. (вторник) во спортската сала Гемиџии во Велес се одржа општинската лига во ракомет (м) за средно образование. Финалниот натпревар го одиграа ракометните екипи на ССОУ “Коле Неделковски“ и ...

Read More »

Одбојкарите на ССОУ “Коле Неделковски“ први на општинските натпревари

Во организација на Сојузот  на училишен спорт на Велес, на 14.10.2022 год. (петок) се организирааше општинската лига во одбојка (машки) средно образование. Натпреварите се одиграа во спортската сала при ССОУ “Коле Неделковски“ во Велес. Финалниот натпревар го одиграа одбојкарските екипи ...

Read More »