Спортски е да се сади !

Акцијата “Ден на дрвото” за граѓаните од Велес се организираше на 21.11.2012 год. (среда), а надлежните одлучија да се организира и сади во близина на градот односно да  се пошумува целиот рид од десната страна на спомен Костурницата. Планирано е на 17 ,5 хектари да се посадат помеѓу 60 000 и 70 000 илјади садници од јавор, јасен и багрем. Овогодинешната акција беше организирана под мотото „Спортски е да се сади”. На оваа еколошка акција учество земаа голем број на ученици од основните и средни училишта од градот, јавната администрација, НВОи и граѓани на град Велес. Извидничкиот одред “Димитар Влахов“ од Велес, зема учество со две патроли или 14 извидници.

 

 

проф. Ангелче Гушев

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu