Home / Исхрана на спортистите

Исхрана на спортистите

Одржувајте и прилагодите ја pH вредноста во телото за да бидете здрави

Киселоста во организмот го фаворизира развојот на бактериите, габи, па дури и појава на рак. Во случај на ацидоза, телото зема минерали од виталните органи и коските за да го неутрализира и елиминира вишокот киселина од телото. Таквата состојба доведува ...

Read More »

Сите ние треба добро да знаеме за ова …

1.Стомакот се плаши кога не појадувате.2.Бубрезите стравуваат кога не испиете десет чаши вода за 24 часа.3.Жолчното кесе е исплашено кога не спиете после 23 часот и не се будите во зори.4.Тенкото црево се плаши кога јадете ладна храна со истечен ...

Read More »

Најлековитиот плод на Медитеранот – маслинките

Омилениот медитерански плод и незаменлива состојка на медитеранските јадења, покрај уникатниот вкус, го красат и совршена комбинација на витамини и минерали. Затоа маслинките се користеле како лек уште од античко време и се верува дека лекува дури 60 видови болести. ...

Read More »

Јаболкото како храна

Едно јаболко содржи 50 калории, 4 гр. растителни влакна и 14 проценти витамин Ц. Јаболката содржат 6 проценти калиум и се одличен извор на флавоноид кој има противвоспалително дејство. Ги неутрализираат слободните радикали и не дозволуваат да нанесат штета на ...

Read More »

Вашиот избор нека биде козјото млеко

Во Maкедонија малку популарното козјо млеко всушност претставува 65% од потрошувачката на млеко во светот? Причините за тоа се многу, а меѓу нив се докажани здравствените придобивки од редовната консумација на козјо млеко. Само една чаша козјо млеко обезбедува 33% ...

Read More »

Здрави намирници кои често ги занемаруваме

Ако сакате да се храните здраво, ви препорачуваме да почнете што почесто во исхраната да вклучите некои од овие супер здрави намирници кои често ги занемаруваме. Калинка – Богата е со антиоксиданти, добра за крвта и притисокот, но и за убава ...

Read More »

Црните сливи – мултивитаминско овошје

За црните сливи се вели дека се вистински природни мултивитамини кои го штитат здравјето и го подобруваат варењето на храната. Ако сакате да ја намалите телесната тежина и да изгледате подмладено и свежо црните сливи се прав избор за вас. ...

Read More »

Киноа – златно и божествено зрно

Приказната за киноата и нејзиното значење, ќе се почне со прокламацијата на Генерално собрание на ООН. Тие одлучиле 2013година да ја прогласат за година на киноата. Генералниот секретар на ООН Бан Ки-мун изјавил дека „оваа земјоделска култура може да направи ...

Read More »

Тиквата – ризница на здравје

Со богатиот спектар на хранливи и здравствени состојки, тиквата е незаменлива намирница во есенскиот јеловник. Премногу е богата со витаминот А, витамин кој е важаен за здравјето на очите, конкретно на мрежницата. Благодарејќи на бета – каротенот, оваа намирница преставува ...

Read More »

Семе од чиа – чудо од храна

Чиа семе е најновата супер храна која, за која сите зборуваат. Ова лековито семе повеќето луѓе го дефинираат како “магично” семе, намирница која прави чуда во нашето тело.Која е тајната? Што всушност е чиа семе Ние веруваме дека многумина од ...

Read More »