Home / Исхрана на спортистите

Исхрана на спортистите

Јаболкото како храна

Едно јаболко содржи 50 калории, 4 гр. растителни влакна и 14 проценти витамин Ц. Јаболката содржат 6 проценти калиум и се одличен извор на флавоноид кој има противвоспалително дејство. Ги неутрализираат слободните радикали и не дозволуваат да нанесат штета на ...

Read More »

Вашиот избор нека биде козјото млеко

Во Maкедонија малку популарното козјо млеко всушност претставува 65% од потрошувачката на млеко во светот? Причините за тоа се многу, а меѓу нив се докажани здравствените придобивки од редовната консумација на козјо млеко. Само една чаша козјо млеко обезбедува 33% ...

Read More »

Здрави намирници кои често ги занемаруваме

Ако сакате да се храните здраво, ви препорачуваме да почнете што почесто во исхраната да вклучите некои од овие супер здрави намирници кои често ги занемаруваме. Калинка – Богата е со антиоксиданти, добра за крвта и притисокот, но и за убава ...

Read More »

Црните сливи – мултивитаминско овошје

За црните сливи се вели дека се вистински природни мултивитамини кои го штитат здравјето и го подобруваат варењето на храната. Ако сакате да ја намалите телесната тежина и да изгледате подмладено и свежо црните сливи се прав избор за вас. ...

Read More »

Киноа – златно и божествено зрно

Приказната за киноата и нејзиното значење, ќе се почне со прокламацијата на Генерално собрание на ООН. Тие одлучиле 2013година да ја прогласат за година на киноата. Генералниот секретар на ООН Бан Ки-мун изјавил дека „оваа земјоделска култура може да направи ...

Read More »

Тиквата – ризница на здравје

Со богатиот спектар на хранливи и здравствени состојки, тиквата е незаменлива намирница во есенскиот јеловник. Премногу е богата со витаминот А, витамин кој е важаен за здравјето на очите, конкретно на мрежницата. Благодарејќи на бета – каротенот, оваа намирница преставува ...

Read More »

Семе од чиа – чудо од храна

Чиа семе е најновата супер храна која, за која сите зборуваат. Ова лековито семе повеќето луѓе го дефинираат како “магично” семе, намирница која прави чуда во нашето тело.Која е тајната? Што всушност е чиа семе Ние веруваме дека многумина од ...

Read More »

Глуварче – прочистувач на организмот од токсини

Глуварчето (Taraxacum officinalе) е една најраспротанетите билки во природата, но во многу земји се култивира бидејќи се користи и како специјалитет во исхраната. Лековито е целото растение (корен, лист, цвет и стебло). Листовите се собираат пред да процвета растението, коренот во ...

Read More »

Исфрлете го шеќерот на само девет дена

Едно истражување потврдува дека исфрлањето на шеќерот од исхраната на само девет дена може значително да го подобри здравјето, пренесува Индепендент. Студијата е објавена во списанието “Obesity“,каде  ја преставувава замената на внесот на шеќер кај 43 дебели деца со скроб ...

Read More »

Најмоќната билка во светот – малата гоји (гоџи) бобинка

Гоји бобинката (lat. Lycium barbarum) е дрвенеста билка во вид на грмушка, која дава многу вкусен и лековит високоенергетски плод. Расте на Хималаите каде веќе со векови се користи не само како храна, туку и како природен лек. Ја нарекуваат ...

Read More »
Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu