Систем 1 : 2 : 1

Овој систем на игра моментално е нај распространет и нај искористен. Распоредот на играчите е таков што играчите исртуваат формација во форма на ромб. Еден играч е во средината во близина на својот гол, два играчи се наоѓаат бочно по аут линиите од лева и десна страна, а еден играч е високо поставен пред противничкиот гол. Овој систем го краси потребата на постојана ротација, постојано движење и пасови со постојано одржување на формацијата се до момент на завршен пас со идеја за оставање на т.н. вишок, односно пагање на концентрацијата на екипата која се брани под голем притисок на екипата која напага и тоа исклучиво со констатна измена на местата и пасови. Овој систем на игра бара голема физичка подготвеност и голема стрпливост кај екипата која напага. Се користи во развојната фаза на натпреварот и тоа кога се чува резултатот.

 

 

проф. Ангелче Гушев

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu