Home / Спортски настани / Спортски настани / Мегународна Вардарска регата

Мегународна Вардарска регата

Во чест на сесловенските просветители браќата Кирил и Методиј, и оваа година се одржува меѓународната спортска вардарска регата во која 60 тина учесниците со кајаци и кануа денес на 24 мај 2013 од Велес до Солун ќе пловат по реката Вардар. Оваа манифестација ја организира пара-глајдерскиот клуб „Аквила“, а учество ќе земат кајакари од Македонија, Бугарија, Србија, Словачка, Австрија, Швајцарија, Полска и Германија. Целта на регата е промоција на најдолгата река во Македонија но и кајакот како спорт. Меѓународната спортска регата ја има подршката на Општина Велес, затоа што Велес е градот на Гемиџиите и трговците кои со гемии пренесувале стоки од Велес до Солун. „Оваа меѓународна регата има историска димензија значајна за Велес и Македонија оти стартот е на големиот национален празник 24 Мај – Денот на сесловенските просветители.

 

 

проф. Ангелче Гушев

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu