Home / Престој во природа / Логорување во природа / Извидниците на Денот на дрвото

Извидниците на Денот на дрвото

Извидничкиот одред “Димитар Влахов“ од Велес организирано зема учество со 30 извидници на оваа еколошка акција и беше единствена НВО која Што практично на терен ја поддржа овогодинешната еколошка акција “Ден на дрвото – Засади ја својата иднина“ од големиот број на еколошки и грагански здруженија во град Велес.
Инаку треба да се нагласи дека е успешна е шестата акција  „Ден на дрвото – засади ја својата иднина”. Посадени се над 50 000 дврца,  багрем, јавор и јасен.  Надлежните во Ш.С. Бабуна се одлучија да се пошумува на парцела од 23 хектари во  близина на автопатот Велес – Градско.
И покрај лошото време граѓаните се одзваа на јавниот повик.  На пошумувањето  со првите автобуси дојдоа над 500 велешани,  најмногу од средните и основните училишта  и  локалната самоуправа и велешките фирми.

 

проф. Ангелче Гушев

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu