Home / Спортски настани / Спортски настани / ФК Борец во втора лига

ФК Борец во втора лига

Најстариот фудбалски клуб во Велес, ФК “Борец“ со 3:0 во бараж натпревар, во кој единаесетмината фудбалери доминирале на теренот и го надиграле противникот ФК Кораб од Дебар, нашио ФК Борец стана второлигаш. Стрелци на головите се Тодоровски во десетата, Чоков во четириесет и третата  и Левков во шеесет и петтата минути. Натпреварот се одигра во Битола на стадионот под Тумбе кафе каде фудбалерите од Велес го имаа верниот дванаесетти играч, на трибините. Таму беа околу илјада гледачи а меѓу нив и навивачката група Гемиџии, кој што со четири автобуси пристигна во Битола. Првото место во Третата лига југ за ФК Борец значи дека од есен ќе се натпреварува во втората лига со уште други 16 клубови од Македонија.

 

 

проф. Ангелче Гушев

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu