Home / Спортски настани / WADA да го превземе антидопинг тестирањето на глобално ниво

WADA да го превземе антидопинг тестирањето на глобално ниво

wadaЛидерите на Светската антидопинг агенцијата (WADA) најавија дека ќе  го  разгледаат предлогот на Меѓународниот Олимписки Комитет  (МОК)  да тестирањата во иднина не ги реализираат спортските организации и  федерации туку само (WADA). Претседателот на (WADA), Крејг Риди изјави за Асошиетед прес да за евенуалното целосно превземање на антидопинг тестирањата од рацете на  спортските организациии ќе се разговара на состанокот кои треба да се одржи  од 17-18 ноември ова година во Колорадо Спрингс. Лидерите на (МОК) во целост се сложиле да антидопинг тестирањата во иднина би требало да биде независно од спортските институции и побарале од (WADA) да ги разгледа сите можности за превземање на оваа должност на глобално ниво.

м-р Ангелче Гушев

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu