Овесни снегулки

Овесните снегулки се бавно согорувачки  јаглехидрати кои обезбедуваат долготрајна и стабилна енергија, која нема да  “капитулираат”, а  потоа да предизвика пад на нивоата на инсулинот, а нема да доведе дури и до акумулација на масти. Oвесните снегулки  би требало да бидат  почесто застапени  во исхраната на сите луѓе, а не само кај спортистите. Тие имаат позитивно влијание врз  холестеролот, крвниот притисок и шеќерот во крвта. Антиоксидантите од овесните снегулки го  намалуваат  холестеролот  така што се намалува  способноста на крвните клетки да бидат залепена на ѕидовите на артериите, а со тоа не се дозволува  крвните клетки  да формираат  наслаги со што се  намалува  внатрешениот  дијаметар на крвните садови , а со тоа се доведува и  до создавање на здрави крвни садови. Тие, исто така го подобруваат варењето на храната , имаат корисен ефект на дигестивниот  тракт и обезбедуваат заштита на дебелото  црево. Овесните снегулки се богати со витамин Б комплекс, витамин Е и минерали како што се калциум, железо, магнезиум, цинк и селен . Овесните житарки содржат богатство од јаглехидрати, кој произведуваат  слуз гликан кој  придонесува за подобра сварливост на храната  во желудникот и  дигестивниот тракт . Овесните влакна  кои се  поврзуваат со водата во стомакот овозможуваат ние да остануваме задоволни и подолготрајно сити, што епричина да многу луге ги  консумираат овесните снегулки само за доручек. Со додаток на whey  протеин од сурутка и малку цимет може да се добие извонредно здрав и вкусен оброк.

 

 

проф. Ангелче Гушев

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu