Home / Сојуз на спортови Велес / Сојуз на спортови Велес / Избрани најдобите спортисти

Избрани најдобите спортисти

Во организација на Сојузот на спортови на Велес, на седницата одржана на 24.12.2010 год, а на предлог на спортските здруженија од Велес, комисијата за избор на спортис при сојузот и извршниот одбор на Сојуз на спортови на Велес беа прифанати следните предлози: Изборот се изврши на 29.12.2010 год., и тоа по 51 пат, во салата “Бели Мугри” во Велес пред околу 300 спортисти, спортски работници, спонзори, донатори, родители, пријатели на спортот.

ПРИЗНАНИЈАТА ЗА УЧИЛИШНИОТ СПОРТ
СОУ “Гимназијата  Кочо Рацин” за освоено второ место на Гимназијада Скопје 2010 во футсал младинки, под водство на профе. Диме Левков и  одбојка младинки, трето место под водство на  проф.  Петре Петрушевски ;

ССОУ “Коле Неделковски” за освоено второ место на Гимназијада Скопје 2010 во ракомет младинци под водство на проф. Ангелче Гушев

ООУ “Блаже Конески”,  освоено трето местово државата кошарка пионерки под водство на проф. Димитар  Гунов .

Постхумно признание добива проф.Иљош Анастасовски, кој целиот работен век го посвети на работата со најмладите.

КАТЕГОРИЈА – СУДИИ
Даниел  Ристовски и Блаже Филипов  – ракометни судии
Боби Војдиновски – светски карате судија.

КАТЕГОРИЈА – ИНВАДИЛИЗИРАНИ ЛИЦА
Соња Николова, државен првак во шах за слепи жени.

КАТЕГОРИЈА –  СПОНЗОР
ТП “Златни Класја”  и сопственикот Боби Милошевски,   спонзор на ФК Борец.  

ПОСЕБНИ ПРИЗНАНИЈА
Општина Велес  – развој и популаризација на спортот во Општината .

Фк Борец 2009, генерација 2000 та год, за освоено првото место во интер Еуроп детската лига  организирана од детската фудбалска асоцијација на РМ.

Миле Манчевски  – за посебен придонес во унапредувањето на спортот преку спортската карикатура.

Веб порталот  www.kineziologija.mk – прв сајт во РМ што ги обработува четирите области на науката за движењата.

КАТЕГОРИЈА – СПОРТСКИ РАБОТНИЦИ
Васил Нановски – Циле, ракометен работник
Сашко Ванчевски – директор на велосипедската репрезентацијата на РМ

КАТЕГОРИЈА  – МАНИФЕСТАЦИИ
Меморијален турнир во фудбал “ Зоран Паунов”
Отворен спортски ден.  
Турнир во мал фудбал Тунел 2010год.  
Мегународен турнир во одбојка на песок.
Вардарска регата ”Гемиџии”
Тениски клуб Борец- Организација на Дејвис куп натпревари во Велес

ПРИЗНАНИЕ
Зоран Димов, атлетичар  

КАТЕГОРИЈА ТРЕНЕР – МЛАДИ
Жарко Климкаров, фудбалската школа Велес.  

КАТЕГОРИЈА  – МЛАДИНСКИ ЕКИПИ
Трето место  Фудбалски Клуб “Интерградба”
Второ место Одбојкарскиот Клуб “Борец Брако”
Првото место Кајак Кану Клубот “Вардар“

КАТЕГОРИЈА  – МЛАДИ СПОРТИСТИ
Филип Раковски – тенис
Драган Ванов – мотоциклизам
Ангела Гиновска – фудбал
Елена Манчевска – ракомет
Кире Мачавелов – ракомет
Енис Фазлагиќ –  фудбал
Петре Виларов – кошарка
Вили Јорданов –  кајак
Тео Стојановик  – спортски  риболов
Костадин Петров – ракомет

КАТЕГОРИЈА – СПОРТСКИ ТРЕНЕР
Тони Шопов, РК Борец
Тоше Нацев, ЖФК Борец
Васил Василев, РК Леов Бартек

НАЈДОБРА СЕНИОРСКА СПОРТСКА ЕКИПА
трето место РК Леов Бартек
второ место  РК  Борец.
За екипа на годината се прогласува екипата на ЖФК Борец.

КАТЕГОРИЈА – СЕНИОРИ
десети спортист:   Сандра Ноневска, одбојка
девети спортист: Костадин Петров, велосипедизам
осми спортист: Диме Андов,  футсал
седми спортист:  Елена Нешова, ракомет
шести спортист: Сашко Ивковик,  одбојка
петти  спортист:  Радица Дукова, фудбал
четврти спортист: Цветанка Петрова, фудбал
трет спортист:  Ивица Илиев, ракомет
втор  спортист: Игор Стефановски, кајак

СПОРТИСТ НА ГРАДОТ – СПОРТИСТ НА ВЕЛЕС ЗА 2010,  Валерија Ваљак, фудбал

 

проф. Ангелче Гушев

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu