Home / Исхрана на спортистите / Исхрана на спортистите / Дијабетесот и физичката активност

Дијабетесот и физичката активност

ДИЈАБЕТЕС е вообичаен израз  кој се однесува   на повеќе биохемиски пореметувања во организмот кој не е во состојба да ги искористи јаглените хидрати,  шекерот и скробот, кои се внесени во организмот преку исхраната и хранливите производи.  Како резултат на тоа, нивото на шеќерот расте во крвта над нормалата и може да доведе  и до други сериозни пореметувања на други органи како што се срцевата работа,   инфаркти и изливи на мозокот, заболувања на бубрезите,болести на очите и видот,  слепило,  леукемични заболувања и слично. За исхраната и физичките активности како основа за добра контрола на шеќерната болест можете да прочитате во целост тука – клик.

 

проф. Златко Гуцев

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu