Home / Колективни спортови / Футсал/Фудбал / Традицијата на англискиот фудбал

Традицијата на англискиот фудбал

На 19 април во далечната 1888 година, значи 15 години пред Илинденското востание во Македонија, во Англија основана е првата фудбалска лига во светот. Во неа учествувале 12 екипи и тоа: Астон Вила, Блекбурн, Болтон, Барнли, Дерби, Евертон, Нотс Каунти, Престон Норт Енд, Стоук, ВБА, Вулверхемптон и Акрингтон. Од сите овие клубови кои биле учесници во првата лига, само последниот тим сега не постои.Интересно е тоа што во таа лига ги немало Ливерпул, Јунајтед, Сити, Арсенал, Тотенхем и уште неколку гиганти кои сега “дрмаат“ во Премиер лигата.

Се играло од есента 1888 година до пролетта 1889 година, и сите играле по два меча секој со секого. Првиот шампион бил тимот на Престон. Тоа е традиција, а кога сме кај традицијата, во таа 1888 година во Македонија уште немало абер за дигање на востание а камоли за фудбал. Во САД минале само 20 години од граѓанската војна, во Царска Русија владател бил Александар трети Романов, таткото на последниот руски цар Николај Романов. А во Англија се играло фудбал, се играла првата лига во историјата. Ете, тоа е традиција.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*