Home / Спортски настани / Табу тема: Менструацијата е голем проблем во спортот

Табу тема: Менструацијата е голем проблем во спортот

polaМногу лекари се мажи и тие не можат да разберат како функционираат тие состојби – изјави Пола Редклиф, една од најпознатите маратонки на денешницата. Џесика Џад поради болки во стомакот ја загуби трката на 800 метри, а Пола Редклиф една од најдобрите маратонки во историјата на атлетиката, истакна да после трката интервенирала во Британскиот атлетски сојуз и разговарала со младата Џад и дала неколку совети. Исто така Редклиф  истакнала дека голем проблем е тоа што лекарите на професионалните спортиски воглавно се мажи. Ова не е прв пат да НОРЕТИСТЕРОНОТ кој го даваат на атлетичарките да не помогне.  Лекарите (мажи) често пати не разбираат како дејствуваат тие состојби – изјави Редклиф , додавајќи дека знаела од искуство да НОРЕТИСТЕРОНОТ сто пати повеќе ја  влошува состојбата. Тоа го знаеја и некои други луге, но одговорните  во сојуот не превземаа ништо и понатаму го дозволуваат давањето на тој лек . Пред некое време исто така можевме да видиме какви последици по спортсиските може да има менструалниот циклус, имено најдобрата британска тенисерка Хедер Вотсон го загуби  натпреварот од првото коло од Цветанка Пиронкова. Британската тенисерка се поажали на мачнина и вртоглавица . Во првиот сет успеа некако да се спротистави  на проблемот и даде отпор (6:4), додека пак во вториот сет потполно падна и загуби со (6:0) После овој натпревар се огласи и некогашната најдобра британска тенисерка Анабел Крофт која менструацијата ја нарече посладната табу тема во спортот.

Извор: bbc.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu