Home / Спортски настани / Секој десети спортист се допингува !!!

Секој десети спортист се допингува !!!

 DopingКако што пренесува тeлевизиската мрежата Би – Би – Си (ВВС) , секој десети спортист користи допинг средства, изјави генералниот директор на Светската антидопинг агенција (WADA) Дејвид Хауман. Тој исто така стравува дека се повеќе деца и  млади се вовлекуваат во порокот наречен допинг, се со цел да преку по кратки патеки  би постигнале елитно спортско ниво. Младите спортисти се повеќе се охрабруваат да земаат недозволени средства и тоа од страна на тренерите, па дури и од родителите и на тој начин да заработат голема сума на пари, истакнува Хауман. Директорот на Светската антидопинг агенција (WADA) Дејвид Хауман кои во 2016 година после дванаесет години ќе је отстапи оваа должност нагласува дека користењето на допинг средствата  би требал да стане кривично дело.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu