Home / СУС Велес / Европската недела на мобилност

Европската недела на мобилност

v2Во Велес на 22.9.2015 год.(вторник)се реализираше активноста  по повод одбележување на „Европската недела на мобилност“ која трае од 16-22 септември .Организатор на активноста на возење со велосипеди беше Општина Велес.  Ученици од основните и средни  училишта од Велес, граѓани и рекреативци  со задоволство беа дел од оваа акција  и возеа велосипеди  на релација од „Стариот мост” во Велес до вливот на реката Бабуна во реката Вардар.
На овој начин се упатува силна порака дека , со мудро одбирање на начинот на  секојдневен транспорт, да го подобруваме нашето здравје, воедно ја заштитуваме  животната средина и го намалуваме загадувањето, а се што ни треба е подготвеност  одговорно да се однесуваме кон животната средина.

м-р Ангелче Гушев

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu