Home / Спортски настани / Димитар Ѓорѓиев со златен медал на светското првенство во кик бокс

Димитар Ѓорѓиев со златен медал на светското првенство во кик бокс

kikДимитар Ѓорѓиев  го одбрани златниот медал кои што два пати по ред го освојува на светските првенства во кик бокс и тоа во  2011 и 2013 година, при што овој пат тој  се бореше во Белград. Пред заминувањето за Србија  со репрезентацијата, најави дека не треба да се очекува успех само од него, туку и од останатите членови на државниот тим кои последната седмица беа стационирани во  Дојран и тоа беше повеќе како карантин, но имаше и мали подготовки на кои претежно се работело на техника. Во неговата  категорија до 74 килограми го познава само полскиот репрезентативев Јерзи, со кој веќе се имам борено и го има победено. Останатите борци не му се познати. Двете титули му даваат даваат повеќе одговорност отколку самодоверба бидејќи ќе мора да ги оправда и одбрани.Негово најсилно оружје се ударите со нога, па се надева дека на тој начин ќе освои и многу поени и победи.
Македонската репрезентација во кик-бокс и лоу-кик броеше вкупно 13 учесници, од кои две се девојки: Кристина Стојчевска (-55 кг.) и Стефани Тодорова (-65 кг.).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu