Home / Спортски настани / Газа го допре дното на животот

Газа го допре дното на животот

England's Paul Gascoigne sticks his tongue out at a group of photographers

Погледнете ја добро оваа фотографија. Алкохолот може ова да му направи на човека. Поради зависност од алкохол, тоа му се случува на англискиот фудбалер Пол Гаскоњ, кои сега има 49 години и има изглед на старец. Старец кој ја губи битката … Имено Гаскоњ го има допрено дното на животот. Излегува на улица бос, без никаков долен веш. Излегува само во огртач – во потрага по пиење и цигари. Жално зар не ? Познатиот “Газа“ беше еден од најдобрите везни фудбалери кои ги имала некогаш Англија. Денешните млади кои не го знаат, а и не го гледале неговото играње кога тој брилијатно играше, тешко можат да ја замислат неговата вештина и фудбалски безобразлук. Роналдињо имаше дриблинзи, Роналдо ги разнесува своите ривали со перфектни движења, Меси и Роналдо имаа свои стилови на игра, еден брзина другиот кординација, но “Газа“ … “Газа“ беше нешто посебно. Играч, фудбалер со душа. Фудбалски шмекер, кои умеееше да ги испровоцира навивачите  кои ги бодреа неговите ривали, но и на Агличаните им ја будеше надежта дека повторно може да ја освојат титулата – прваци на светот.

м-р Ангелче Гушев

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu