Home / Спортски настани / Бразилски лекар: “Оставете го вежбањето, желките не работат ништо, а живеат 450 години “

Бразилски лекар: “Оставете го вежбањето, желките не работат ништо, а живеат 450 години “

Редакцијата на веб страната www.kineziologija.mk истражувајќи свои теми дојде до една не секојдневна информација. Во продолжение ќе ја пренесеме во целост но Ваше е да донесете одлука за тоа дали лекарот е во право или не … ние само пренесуваме едно друго малку по различно мислење !!! Ние не го делиме мислењето но сепак се останува на Вас !!!

Бразилскиот лекар Пауло Убиратн е познат по своите различни погледи вооднос на од другите. Пауло Убиратан е лекар од бразилскиот град Порто Алегри, откако даде изјавана локална телевизиска станица, стана светска славна личност. Поточно во интервјуто, лекарот ги негираше сите претходно непоколебливи постулати за здрав начин на живот. Лекарот верува дека честопати сето она што се вели дека има корисен ефект врз телото, всушност не ни прави ништо добро, напротив – тоа само ни штети. Убиратан е сигурен дека вегетаријанството само им штети на луѓето, а кардиоваскуларните вежби воопшто не го продолжуваат животот, туку истиот го скратуваат.

Бразилскиот лекар понатаму изјави: “Секое срце има одреден број на мускулни контракции. Не трошете ги на вежбање. Вашиот животен век ќе истече, без разлика како го користите срцето. Тоа е исто ако се каже дека можете да го продолжите животот на вашиот автомобил ако го вози со голема брзина “. Филозофијата на Пауло е едноставна – ако ништо не ве боли, не правете ништо. Јадете пржено, пијте пиво или вино, водете љубов редовно, јадете месо и што е најважно – не го оптоварувајте вашето тело со никаква физичка активност. “Ако прошетката беше корисна, поштарите би биле бесмртни.
Китовите убијци пливаат цел живот, јадат риба и вода за пиење, а сепак се дебели. Зајаците трчаат и скокаат нон-стоп и живеат до 15 години. Желката не трча и не прави ништо, а живее 450 години! “Па, престанете да вежбате.” Дали е чоколадото лошо? ”“ Што е чоколадото? Чоколадото е какао. Уште еден претставник на растителна храна.
Тоа е храна за среќа. Животот воопшто не треба да биде таков, да вие бидете леш за погреб. Треба да го започнете патувањето во животот со кригла со пиво во едната рака, сендвич од друга страна, и да го завршите со монотоно, уморно, користено тело извикувајќи: Ура ! Ви благодариме! Вредише! Одличен живот! Поминете убаво! “

Извор: https://www.pult24.info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu