Home / Спортски настани / Баскетот “три на три“ – олимписки спорт

Баскетот “три на три“ – олимписки спорт

На Олимписките игри во Токио во 2020 година, во Баскет ќе се натпреваруваат по 32 екипи во машка и женска конкуренција, а форматот на натпреварите и квалификациите ќе бидат дополнително објавени. Меѓународниот олимписки комитет (МОК) објави дека баскетот „три на три“ е примен во семејството на олимписки спортови.  Генералниот секретар на ФИБА, Патрик Бауман, изрази голема благодарност на МОК што овој спорт го прими во олимпиското семејство.
„Ова е историски ден за ФИБА и за “три на три“. Ова е признание за една деценија напорна работа на дефинирањето на паравилата и вклучувањето на баскетот во мрежата на натпреварувања во органанизација на ФИБА“, рекол Бауман.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu