Home / Индивидуални спортови / Flybord – леташ како птица и пливаш како делфин !

Flybord – леташ како птица и пливаш како делфин !

flaj2Во потрага по нови авантури  поранешниот светски џет-ски шампион Френки Запата, ја дизајнира  и направи конструкцијата  на воден погон. Тоа се млазници кои ви овозможуваат во еден  моментот  да бидете високо над површината на водата, а во вториот момент да се нурнете  во длабочините на водите.
Млазниците се поставени на двете страни на  даска за сурфање, а нозете на даската на сурферот . Водата под висок притисок се испумпува преку долги  црева кои се  заглавени на  ротирачка платформа што лебди над водата, а исто така и ќе ве  придружува во вашата  акробатика. Со цел да се движи во посакуваната насока, имате можност да користете управувачи , кои исто така се  црева со вентили за регулирање на притисокот на водата. За оваа активност, без разлика колку таа навидум изгледа  лесна, потребна голема  физичка кондиција, а секако и да сте добар  пливач.
Користјќи го е flybord-дот  вие   може да застане над вода и на височина до 15 метра  или ако сте храбри, да реализирате  различни акробации  и тоа во воздух  и под површината на водата.
Овој екстремен спорт стана популарен  со голема вртоглава  брзина во Америка и Австралија. Запата тврди дека управувањето со водената машина воопшто не е тешко  и за само една година има добиено повеќе од 1.500 нарачки, а цената на едно парче чини до  6,500 долари.

Делува имресивно нели – нема што !

 

 

 

м-р Ангелче Гушев

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu