Home / Сојуз на спортови Велес / Љубомир Спасиќ е најдобар спортист на Велес за 2014

Љубомир Спасиќ е најдобар спортист на Велес за 2014

spasik1Членот на Кајак Кану Клубот Гемиџии 903-та е победник во К-1 на Велес Опен. Прво место освои и на меѓународниот натпревар во К-1 Велес 2014,во Србија на купот во Ушче. Втор беше на 9-то Ноемврискиот кајак натпревар.Трето место на државниот натпревар во К-1 на Матка во 3хК-1. На Европското првенство одржано во Австрија како дел од македонската репрезентација го освои13томесто. На второто место се пласираше Петар Виларов, кошаркар на Борец Баскет. Лидер во соствот со просек од преку 25 коша на натпревар.  Трет му припадна на атлетичарот Ристе Ајдаров. Државен репрезентативец во спринтерските дисциплини. Првак на Македонија во најбрзата трка на 100м. и вице првак на 200м.

Во изборот на Сојузот на спортови во категоријата сениори се најдоа:
1.Љубомир Спасиќ КК Гемиџии 903
2.Петре Виларов КК Борец Баскет
3.Ристе Ајдаров АК Изгрев
4.Зоран Стојановски ГРК Борец
5.Драган Цветков МВК Велес
6.Трајче Михов АК Велес
7.Ристе Крстев ФК Превалец
8.Влатко Нанов ФК Борец
9.Драган Ванов Мото Велес
10.Тодорче Ѓоргиев ,планинар на Чеплес и Борче Мирчевски КК Бабуна.

Најдобри сениорски екипи:

1.МВК Велес
2.КК Борец Баскет
3.КК Вардар

Најдобри младинските екипи 
1.Стрелачки клуб Велес
2.МВК Велес
3.Боречки клуб Борец

Најдобри трнери ее:

Сашко Ванчевски од МВК Велес – сениорска кокуренција
Јован Андоновски од стрелачки клуб Велес – младинска конкуренција

Во младинска конкуренција признанија добија:

Александар Тодоровски – фудбалер на ФК Борец .
Маја Војдиновска –Каратист на КК Гладијатор.
Кире Брчков – Кошаркар на ,,Борец Баскет
Александар Нанов – Ракометар на РК Бисинов-Вардар,
Енис Небиовски – кајакар
Виктор Ванчевски – велосипедист на МВК –Велес.
Симона Џоневска – Одбојкар на Борец Брако.
Бојан Нацев – Борач на Рк Борец
Јован Васиќ -каратист на Гладијатор.
Тоше Петрушевски – ЗСР Бабуна.
Ѓоре Ѓоргиев фудбалер на ФК Борец
Ангела Чејкова –стрелец сериска пушка.
Виктор Ванчевски – велосипедист на МВК –Велес.
Јованче Џоневски – стрелаштво
Јордан Камиешев КК Борец Баскет
Александар Саздовски –ГРК Борец

Амбасадор на велешкиот спорт е ракометарот Дарко Димитриевски член на шпанскиот ракометен гигант Адемар Леон.Првите чекори ги направи во Борец,од сениорската екипа оди во Скопски Вардар во Куманово, Катар па Шпанија.

За манифестација на годината,  признание доби ,,Отвореното првенство на Македонија во кајак“ во организација на кајакарскиот клуб ,,Бабуна“

На манифестацијата признанија се својата работа во спорот ангажирани на различни полиња добија и:
Јовица Горгиевиќ – Чича
Борис Алчев -животно дело
Панче Курчиев – Пампикот – најдобар спортски активист
Костадин Ристоив – Фиќо
Најдобро училиште во рамките на Сојуз на училишен спорт  е ООУ Васил Главинов, а  проф. Весна Николова најдобар спортски педагог

Изборот се одржа на 26.12.2014 год.(петок) на брот “Панини“ беше во органиација на Општина Велес и Сојуз на спортови на Велес во присуство на Градоначалникот на Велес, г-дин Славчо Чадиев, оптинската администрација и преставници на спортските здуженија од Велес

м-р Ангелче Гушев

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu