Home / Кондициска подготовка / Трчањето – најдобар начин за слабеење

Трчањето – најдобар начин за слабеење

trčanjeДоколку се обидувате да изгубите тежина, трчањето можеби не е најдобриот начин да го започнете процесот на слабеење, тврди британскиот тренер Грег Брукс. Повеќето луѓе веднаш започнуваат со трчање кога сакаат да го намалат вишокот на килограми, но тоа не дава секогаш нејдобри резултати, еве и зошто: Мастите се главен извор на енергија за нашето тело, а колку повеќе трчате, толку повеќе правите енергетски шок за вашето тело. Што е страшното во тоа? Вашето тело подготвувајќи се за наредна рунда, задржува што е можно повеќе маснотии во организмот за да го издржи тој енергетски шок. Трчањето нема да ве направи потенки, а една од причините е тоа што нашето тело најверојатно е машина што се проспособува на сите услови. Колку повеќе трчате, користите се помалку енергија и согорувате се помалку калории. Ако сте акумулирале голем број килограми кои сакате да ги “скинете”, првиот и најдобар чекор би бил кардио тренингот на статичен велосипед во теретана. На овај начин пополека ќе го приспособувате телото за тренинг и нема да доживувате енергетски шок, а исто така ќе ги зачувате и зглобовите. Кога зборуваме за симнување на килограми, тешко е да се пронајде делотворна телесна активност поуспешна од интензивното трчање. Трчајте и ќе согорувате калории и што е најдобро, не ви е потребна скапа опрема или реквизити, ниту пак членарина во теретана.

Зошто интензивното трчање е најдобра вежба за намалување на вишокот килограми?
1. Делува и кога ќе застанете – интензивниот тренинг како што е трчањето, го стимулира и забрзува метаболизмот. Кога ќе споредите интензивно трчање со одење, лесно трчање или тренинг во теретана без екстремни тежини, ќе видите дека со трчањето се постигнува поголем ефект кога во прашање се килограмите.
Најверојатно тоа е така бидејќи со трчањето метабилизмот е забрзан и тогаш кога ќе престанете со трчањето.

2. Одлично искористено време за тренинг – митот со интензивното трчање и трчање со лесно темпо на иста километража е само мит. Интензивното трчање или спринтот е активност со која многу побрзо и поефективно се согоруваат калориите.
Повеќето од спринтерите трошат по два до три пати повеќе калории отколку со лесно темпо иtrcanje-plazaли возење велосипед. Од друга страна, интензивните кратки серии на вежби кои во последно време се сè попопуларни, можат да доведат до поголемо согорување на калории по минута, но со спринтовите тренингот трае пократко а сепак губите килограми.

3. Трчањето е практично и евтино – трчањето можете да го правите било каде, сами и не ви потребна додатна опрема.

4. Дава чувство на еуфорија – интензивното трчање поттикнува излачување на хормонот ендоканабиноид, кој има слично дејство како морфиумот. Ендофринот пак е одговрен за повремената појава на еуфорија која се јавува во текот на трчањето.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu