Home / Спортски настани / Сонот и губењето на тежина

Сонот и губењето на тежина

sanovnikИстражувањaта  во текот на изминатата деценија потврдија дека поголемо времетрање на спиењето  силно е поврзани со исхраната и губење на тежината. Нам само ни  звучи логично дека оние кои остануваат касно во  ноќта гледајќи телевизија безмилосно “ждерат“ високо  калорични  голем број на закуски и грицки . Неодамна објавени истражувања  покажа дека оние кои спијат само 4 часа во текот на ноќта, следниот ден тие јадат во просек 22% повеќе храна (559 калории) отколку оние кои спијат осум часа. Се прашувате ли за  причината? Премалку сон негативно влијае на хормоните на глад и апетит. Лептин, хормонот  кој ја намалува гладта е помал и хормонот  грелин  кој го стимулира апетитот, се зголемуваат  поради недостаток на спиење (доволно спиење се смета од 8-10 часа во текот на ноќта).

проф. Ангелче Гушев

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu