Home / Спортски настани / Преставена “Бразука“

Преставена “Бразука“

brazuca-foto-apПреставена е “Бразука“ топката со која ќе се игра на Светското првенство во фудбал во Бразил. Таа  беше официјално преставена на свеченост организирана во Рио Де Жанејро. Топката во основа е бела со комбинација од шари на плава, зелена и портокалова боја. На минатиот мундијал во Јужно Африканската  Република се играше со топка под името “Жабулани“ која претрпе големи критики од фудбалерите. На свеченоста присуствуваа поранешниот капитен на Бразилската репрезентација Кафу, некогашниот играч на Реал Мадрид и Милан, а сегашниот фудбалер на Ботафога холаганецот Кларенс Седоф, како и напагачотна Фламенго Ернани.

проф. Ангелче Гушев

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*