Home / Колективни спортови / Плавиот картон влегува во историјата на ракометната игра

Плавиот картон влегува во историјата на ракометната игра

plav kartonНовите правила кои ги тестираше  ИХФ на Светското првенство за јуниори во Бразил веќе тргнаа со примена. Првиот  доделен “плав“ картон  т.е  тоа е црвен картон со пријава после натпреварот, за прв пат е доделен во неизвесната завршница на натпреварот Франција – Алжир 26-25 и тоа  во првото коло на споменатото првенството.
Ако тестирањата на новите правила бида успешни , нивната примена  како важечки правила на ракометната игра ќе бидат можни за употреба од 2017, изјавуваат од  Мегународната ракометна федерација.

м-р Ангелче Гушев

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu