Home / Спортски настани / Пипан го одреди составот за ЕП во Словенија

Пипан го одреди составот за ЕП во Словенија

ales-pipan_malaСелекторот на македонската кошаркарска репрезентација Алеш Пипан на последниот ден од подготовките го соопшти списокот на играчи кои ќе играат за Македонија на Европското првенство. Последни од играчите кои беа на подготовките отпаднаа Бојан Крстевски и Марко Симоновски. Според тоа за Македонија ќе играат: Александар Костоски, Владо Илиевски, Дарко Соколов, Лестер Бо Мекејлеб, Војдан Стојановски, Дамјан Стојановски, Владимир Брчков, Тодор Гечевски, Перо Антиќ (капитен), Стојан Ѓуроски, Ѓорѓи Чековски и Предраг Самарџиски. Прв настап на големите натпреварувања ќе имаат Брчков и Ѓуроски. Македонија за Словенија ќе патува денеска, а првиот натпревар го игра на 4 септември против Црна Гора.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*