Home / СУС Велес / Одбележан Меѓународниот ден на толеранцијата

Одбележан Меѓународниот ден на толеранцијата

uzus1На 15.11.2013 год. (петок)  во спортската сала при ССОУ „Коле Неделковски“ беше одржан спортски натпревар во футсал помеѓу екипи формирани од ученици од училиштето во мешан етнички состав. Овој настан беше организиран по повод 16-ти Ноември – Меѓународниот ден на толеранција, а  вооедно беше промотивен настан од проектот за меѓуетничка интеграција „Заедно сме посилни“. Проектот за меѓуетничка интеграција во образование се реализира во соработка со УСАИД, Министерството за образование и наука, Бирото за развој и образованието и Центарот за стручно образование и обука. Екипите составени од ученици од бошњачка, турска, македонска, ромска, албанска, српска и влашка националност одиграа спортски натпревар чија цел беше различните етнички и културни средини преку спортот да се запознаат меѓу себе и да научат да ги почитуваат различностите на другите.

проф. Ангелче Гушев

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu