Home / Спортски настани / Најтешки спортови

Најтешки спортови

SportoviСпортската светската телевизиска платформа ESPN заедно со осум научни работници направи попис и анализа на најтешките спортови.  Коефициентите кои се наоѓаат до спортот всушност се број на бодови кој одреденит спорт го има добиено.  Од скалата на освоено поени може да се види дека кошарката, како на пример е оценета како потежок спорт од борењето, од ultimate борбата , од ватерополото. Според вклучените во анализата добиена е следната скала на најтешки спортови.

Скала на најтешки спортови:

 1. Бокс – 72, 37
 2. Хокеј на мраз – 71,75
 3. Американски фудбал – 68,37
 4. Кошарка – 67,87
 5. Борење – 63,50
 6. Ultimate борба  – 63,37
 7. Тенис – 62,75
 8. Спортска гимнастика – 62,50
 9. Бејзбол – 62,25
 10. Фудбал – 61,50
 11. Алпско скијање – 60, 72
 12. Ватерполо – 60,62
 13. Рагби – 60,50
 14. Lacrosse-  60,37
 15. Родео  (steer wrestling) – 56,50
 16. Скок со стап – 55,87
 17. Хокеј на трева – 54,87
 18. Брзо лизгање – 54,77
 19. Уметничко лизгање – 54,75
 20. Друмски велосипедизам -54,37
 21. Одбојка – 54, 30

 

проф. Ангелче Гушев

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu