Home / Исхрана на спортистите / Здрави намирници кои често ги занемаруваме

Здрави намирници кои често ги занемаруваме

Ако сакате да се храните здраво, ви препорачуваме да почнете што почесто во исхраната да вклучите некои од овие супер здрави намирници кои често ги занемаруваме.

Калинка – Богата е со антиоксиданти, добра за крвта и притисокот, но и за убава кожа. Се препорачува за лечење од рак, болести на срцето и Алцхајмерова болест.

Сардини – Богати се со омега 3 масни киселини и витамин Д кои се важни за здрава и силна коса, убава кожа и нокти.

Кефир – Богат е со антиоксиданти и пробиотици . Го зајакнува организмот, но најдобро е да изберете нискокалорична и незашеќерена варијанта од овој млечен напиток.

Леќа – Леќата содржи неверојатно висок процент на влакна и протеини. Освен тоа, богата е со железо па затоа многу често треба да се наоѓа на вашето мени.

м-р Ангелче Гушев

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*