Home / Кондициска подготовка / Мускулна маса VS Mасни наслаги

Мускулна маса VS Mасни наслаги

masaПостои голема разлика помеѓу мускулите и маснотиите !
на сликата можете да видите колку простор зафаќа 2,25 килограми  маснотии  и 2,25 килограми  на мускулната маса и како сето тоа би изгледало на една  убаво градена девојка!  Колку подобро изгледа  девојка со 62,5 килограми во споредба со една девојка која има 56 килограми ? Но во овој случај  не е важна  тежината туку составот на организмот . Односот во  проценти  од мускулната маса и масни наслаги (маснотиите) .

Еден добара информација :
– 1 килограм  на мускулната маса можете да согори  70-100 калории на ден
– 1 килограм  на масни наслаги  согорува само 4-6 калории на ден

Со вежбањето во  теретана ја надградувате  мускулната маса, а  со тоа  се забрзува и метаболизмот, а  на телото му овозможува на да согори  што повеќе калории во текот на денот . По тренингот во салата метаболизмот е  забрзан 72 часа! Ова значи дека телото дури три дена по тренингот брзо согорува калории и на тој начин согорува  масни наслаги. Тренингот во  салата е најефективниот  вид на  вежбање  за мажите и жените! Жените треба да имаат на знаење дека тие можат да бидат по мускулести од  мажи , бидејќи нивното тело не произведува толку тестостерон како организмот  на мажите. Teстостеронот  е хормон кој ја  има  клучна улога во зголемување на мускулната маса. Жените може да се изградат  убава и женствена  дефинирани мускулатура , мускулите тонус , рамен стомак  само вежбање  во теретана .

проф. Ангелче Гушев

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu