Home / Исхрана на спортистите / Која количина на вода дневно треба да ја консумираме

Која количина на вода дневно треба да ја консумираме

vodaЗа нашето тело да функционира правилно треба да консумираме доволно количество (литража) на вода, а сето тоа е во зависност и со телесната тежината.  Ние знаеме дека секој ден треба да внесеме одредена количина на вода за да може телото да функционира нормално. Ако тоа не го практикуваме , тоа може да предизвика слабеење на некои витални функции, па се до сериозни болести.
Не пијте вода за време на оброци!  Прашањето е – колку вода треба да се пие  на ден?
Некои велат два литри вода на ден, некои велат дека водата не може да биде било кој безалкохолен пијалок, но овошни сокови и други пијалаци не можат  да ги замени водата. Има луѓе кои се многу навикнати да пијат различни напитоци и за нив водата постанала нефункционална, блуткава, непотребна.
Ние Ви препорачуваме во обичната вода да внесете и малку краставица или исцеден сок од лимон, а со тоа водата ќе биде многу повкусна и по пријатна за пиење.
Колку точно вода треба да внесувате дневно зависи и од вашата телесна тежина. Погледнете подолу во табелата.

Voda-tabela-kineziologija

м-р Ангелче Гушев

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu