Home / Кондициска подготовка / Зголемена физичка активност кај девојките

Зголемена физичка активност кај девојките

sportПо триесетата година од животот, жените треба да вежба најмалку еден час неделно, затоа што е докажано дека дури и оваа минимална физичка активност го намалува ризикот за појава на рак на дојка. Американски експерти спровеле студија која испитувале речиси 4300 жени. Испитаниците требало да се сетат на физички активности во текот на клучните фази од животот: од 10 до 15 години, од 15 до 30 и од 50 години и па и постари. Утврдено е  и забележано е дека физичката  активност не влијае на ризикот од развој на рак на дојка помеѓу 10-та и 30-та година од животот. Но сепак, било докажано дека по 30 година од  животот физичката активност значително ги намалува шансите за појава на рак на дојка. Ако жените по 30-та година практикуваат барем најмалку еден час неделно,  експертите истакнуваат дека  би можеле да го намалат ризикот за оболување од рак на дојка.

проф. Ангелче Гушев

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu