Home / Колективни спортови / Заштитни кациги во данскиот ракомет

Заштитни кациги во данскиот ракомет

hjelmeКомитетот за натпревари при Данската ракометна Федерација одлучи дека од втората лига и надолу, во сите младинските категории е дозволено да ракометарите играат со заштита на главата без исклучок во остатокот од оваа сезона и тоа без да имаат медицинско одобрение. Досега таква можност имаа само голманите, а сега правото на заштита го имаат сите. Во елитната данска лига сепак, останува само на голманите и тоа точно определени кациги, кои треба да бидат одобрени од Федерацијата.
Оваа одлука ја донела федерацијата како резултат на сѐ почестите повреди во пределот на лицето и главата. Имајќи предвид какво е влијанието на Данска во европскиот ракомет, ништо чудно овие новитети полека да добиваат примена и јужно.

Извор: www.dhf.dk

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu