Home / Индивидуални спортови / Останато / Започнете го вежбањето со содветна музика

Започнете го вежбањето со содветна музика

flešПосле новогодишните празници треба да започнеме редовно да вежбаме, а сето тоа може да го правиме со музика која што во целост одговара при вежбањето. Спортските психолози од Лондон откриваат дека поедини музички жанрови повеќе одговарат на опрделен тип на вежбање и да преку слушањето на погрешна музика може да ви го намали квалитетот од вежбањето. Лондонските психолози, исто така откриваат дека рап музиката има најдобри басови во минута и најдобра за трчање и истегнување, додека музиката  за танци е најпогодна за тренинг на снага. Поп музиката е најдобра за загревање, а рокот за би требало да го избегнуваме во текот на тренингот затоа што има чести промени на темпото, кои можат да го нарушат ритамот на вежбање. Во продолжение ви ја нудиме и конкретната плеј листа која најповеќе одговара и ќе ви помогне да ги “обоите“ симптомите на вежбање, како што се дишењето, отчукувањето на срцето. Тоа значи дека кога телото ќе започне да Ви ја гаси музиката, истата може да ви го поправи расположението  и да Ве натера да продолжите со вежбање.

Песна

Музичар

Темпо

Стил на вежбање

Roar

Keti Peri

поп/рок

Ментална подготовка

Talk dirty

Džejson Deilo

рнб

Истегнување

Skip to the  good bit

Rizle Kiks

хип/хоп рап

Истегнување

Get lucky

Daft Pank

диско фанк

Аеробик

Move

Litl miks

поп

Аеробик

Burn

Lord

поп

Смирување

Timber

Pitbul/Keš

поп

Кардио тренинг

The monster

Eminem/Riri

хип/хоп

Вежби за сила

Сите предложени музички нумери можете да ги пронајдете на  www.youtube.com

проф. Ангелче Гушев

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu