Home / Методика на ФЗО / Детска игра “Ластико“

Детска игра “Ластико“

Порано не постоеше група на девојчиња кои не ја играа играта “Ластико“ или т.н “Ема – еса –са“. За оваа игра која нуди доста скокови, прецизност и движење во ограничен простор доволно е да се набави обично ластико . Со оваа игра доагаме до јакнење на мускулатурата , ги јакнеме зглобовите  и обезбедуваме голема агилност. За играта “Ластико“  потребни се минимум три играчи. Во недостаток на трет играч  во некои од игрите “Ластико“ може да ни помогне некој реквизит во градскиот парк како на пример клупа, жардињера, дрво или бандера.

lastis1

м-р Ангелче Гушев

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu