Home / Престој во природа / Логорување во природа / Велешките извидници учесници на Водици

Велешките извидници учесници на Водици

za sajtВо рамките на прославата по повод православниот празник Богојавление Водици на 19.1.2015 год. (понеделник) три здуженија на граѓани во соработка со Градоначалникот на Оштина Велес формираа спасителна единица за Водици 2015и тоа  во состав: извиднички одред “Димитар Влахов“ – Велес,  ОО на Црвен крст – Велес и Вардарска регата “Гемиџии“. Сите три здруженија со повеќе од 50 луге од копно и од  вода дадоа поддршка на сите учесници кои се фрлија во водите  на реката Вардар. Со ова се докажа дека сите партиципиенти во Водици ја докажаа својата стручност за дејствување во вода и давање на прва помош.

м-р Ангелче Гушев

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu