Брзо одење

odenjeБрзо одење е атлетска дисциплина која подразбира трка со основниот чекор, односно напредување со чекорот. Постојат две основни правила кај брзото одење:
– Едно стапало на тркачот (одачот) мора мора секогаш да биде во допир со подлогата и по тоа се разликува од трчањето (кај трчањето двете нозе се во воздухот).
– Ногата која оди напред мора да биде испружена кај коленото, т.е. незавиткана, се до моментот на враќање на ногата во вертикална положба;
Вообичаени дисциплини се:
10 километри – за млади категории и постари јуниори;
20 килoметри – за мажи и жени;
50 километри – за мажи (најдолга олимписка дисциплина).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu