Home / Сојуз на спортови Велес (page 2)

Сојуз на спортови Велес

Турнир за млади фудбалери

На 24.05.2013 година (петок) со свечено дефиле на екипите учесници и официјалното отворање од страна на заменик Градоначалникот на Општина Велес Горан Јовиќ, започна VII по ред традиционален меѓународен фудбалски турнир за млади, оваа година деца родени 2002 и помлади ...

Read More »

УЗУС прв и на зонските натпревари

На зонскиот натпревар во ракомет – младинци, кој се одржа во спортската сала во Стојаково на 20.3.2013 год. (среда)  екипата на ССОУ “Коле Неделковски“ – Велес беше подобра од ракометната екипа на Гимназијата  од Богданци. Ракометарите на ССОУ “Коле Неделковски“ ...

Read More »

Прогласени најдобрите спортисти на Велес за 2012

По 53-ти пат, Сојузот на спортови на Велс ги избра најдобрите спортисти на градо за годината што изминува. Според постигнатите резултати за 2012-та година спортист на Велес е Зоран Димов атлетичар на АК Изгрев. На меѓународниот ултра маратон  во Белград ...

Read More »

Прогласени најдобрите спортисти на Велес за 2011

Во годинава што изминува голем број на спортисти ја искористија можноста за своја афирмација, но и за екипите за која настапуваат. Најдобрите промотори на велешкиот спорт Општината и Сојузот на спортови ги наградија.  Наградата за најдобро средно училиште  во областа ...

Read More »

Старт на регатата Гемиџии 2011

Традицијата продолжува. Гемијата и годинава ќе заплови од Велес по водите на реката Вардар. 66 учесници  по воден пат и 15-тина по копно како логистика ќе бидат дел од 12-тата варарска регата Гемиџии 2011.  Од 30 јуни па се до ...

Read More »

Се ближи запловувањето на Гемиџиите

Се прават последните подготовки за овогодинешната Вардарската регата Гемиџии. Од Велес до Гевгелија,  70 велешани ќе пловат  во водите на реката Вардар со една цел „ да се продолжи старата традиција”. Тоа е и примарната цел на оваа манифестација, да ...

Read More »

Велигденски крос

Под покровителство на Општина Велес, а во организација на Сојузот на спортови на Велес,  Сојузот на спортски федерации на Македонија, Агенцијата за млади и спорт и градот Скопје на 20 април 2011 година на кејот на  Вардар во Скопје се ...

Read More »

XII вардарска регата “Гемиџии“

На последната седница на координативнотот тело на Вардарската регата “Гемиџии 2011“  одржана на 26.4.2011 год. (вторник), се донесе одлука за организирање на овогодинешната вaрдарска регата. Координативното тело е составено од: Себо Шаќиров кооринатор на  регатата, Ангелче Гушев задолжен за логорување ...

Read More »

Собрание на Сојуз на спортови – Велес

Во Големата сала на Општина Велес на 13.4.2011 год. (среда) се одржа Собранието на Сојуз на Спортови на Велес. На оваа седница на која што присуствуваа нешто повеќе од половина од регистрираните делегати од спортските здруженија од Велес, меѓу другото ...

Read More »

Избрани најдобите спортисти

Во организација на Сојузот на спортови на Велес, на седницата одржана на 24.12.2010 год, а на предлог на спортските здруженија од Велес, комисијата за избор на спортис при сојузот и извршниот одбор на Сојуз на спортови на Велес беа прифанати ...

Read More »
Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu