Home / Видео (page 2)

Видео

Корбут превртување

Олга Корбут е четирикратна олимписка шампионка и два пати олимписки вицешампионка. Таа сега е на возраст од  59 години. Во 1994 година е Олга беше прогласена за еден од 40 најголеми спортисти заедно со Хенк Арон, Мухамед Али, Артур Еш, ...

Read More »

Како изгледа телото додека се вежба – “рендген“ јога

Ecoworld Reactor изработија интерес видео клип – презентација, на се она што  се случува со коскениот систем во ситуација кога телото врши движења  карактеристични за јогата. Станува збор за 3Д анинација која во текот на целото време има за цел ...

Read More »

Тест за агилност /Т-тест/

Агилноста е од големо значење за тимски и индивидуални спортови. Агилноста ја покажува способноста на индивидуата брзо да антиципира, реагира, прецепира, експлозивно да ја менува насоката на движење и да исполнува брзи движења во сите рамнини. Т-тестот ја мери способноста на ...

Read More »

Спортско гимнастички легенди

Во 1961 година е родена една од најголемите спортско  гимнастички легенди – Надја Команечи. Нејзиниот прв настап на  Олимписките игри во Монтреал е еден од највпечатливите случувања воопшто  во историјата на овој спорт, а особено на ЛОИ Монтреал 1976. Таа ...

Read More »

Одбојкарски тренинг

  Во видео прилогот ќе можете да  видите дел од методската постапка за обука и на дел од техничко-тактичката подготовка на еден играч во рамките на одбојкарската игра.   проф. Ангелче Гушев

Read More »

Илиноис тест – проценка на агилност, брзина, координација

Агилноста, брзината, координацијата се психо-моторни способности карактеристични за кинезиолошката едукација и за кој  се одвојува големо време во тренажниот процес.  Еден од најупотребуваните тестови за проценка на агилноста е Илиноис тестот (Illinois Agility Test – Getchell, 1979), овој тест е ...

Read More »

Скокање на јаже

Ова што ви го преставував е малку застарена, но далеку од потребен вид на вежбање. Скокањето на јаже докажа дека е една од најдобрите вежби за човековото тело активирајќи ги скоро сите мускули.  

Read More »
Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu