Home / Author Archives: kineziologija (page 5)

Author Archives: kineziologija

Одбојкарите на ССОУ “Коле Неделковски“ први на зонските натпревари

Во спортската сала Филип II Македонски во Валандово на 7.12.2018 (петок) се одржа вториот турнир во ОДБОЈКА (машки) за СРЕДНИ УЧИЛИШТА од зона ВЕЛЕС – регион ИСТОК. Во рамките на овој турнир земаа учество обојкарските екипи на: ССОУ “Коле Неделковски“ ...

Read More »

Одбојкарите на ССОУ “Коле Неделковски“ први во Општина Велес

Во организација на Сојуз на училишен спорт – Велес, во периодот од 24 до 26 октомври 2018 год. се реализираше  општинската лига – одбојка (машки)  во која што учество земаа сите средните училишта од Велес. Натпреварите се организираат во салата ...

Read More »

Вежби за подобрување на силата

Силата на човекот може да се дефинира како негова способност да совлада надворешен отпор или да му се спротистави со помош на мускулни напрегања. Постојат два вида сила: динамичка и статичка. За манифетацијата на динамичката сила карактеристична е промената на ...

Read More »

Принципи во одбраната и нападот во ракометната игра

Ракометот е колективна и комплексна спортска игра во која играат седум играчи. Во ракометот доминираат апсолутната снага, брзината, подвижноста, скоковите, прецизноста и други параметри кои се изведуваат во анаеробно- аеробни услови. Тоа е многу популарна и распространета игра, која се ...

Read More »

Велес Опен 2018 – организиран по седми пат

Во периодот од 20 до 23 септември на тениските терени во Градскиот парк во Велес се одржаа тениските натпревари во рамките на Отвореното првенство на Македонија – “Велес Опен“ во тенис за сениори и сениорки кое традиционално по седми пат ...

Read More »

Личен план за професионален развој

Во овој прилог сакам да Ви претставам модел на Личен план за професионален развој кои што може да биде добар пример за создвање на сопствени лични планови конкретно за наставниците по физичко и здравствено образование и спорт и спортски активности.  ...

Read More »

СРЕЌНИ КАКО ДЕЦА, НО И ВО НИВИОТ ПРЕОСТАНАТ ЖИВОТ: Една активност за млади која го јакне менталното здравје и после педесетата година – ТОА Е ИЗВИДНИШТВОТО

Луѓето кои во детството биле членови на извидничкото движењето , а не само и како деца помалку страдаат од анксиозност, но исто така и подоцна во животот имаат подобро ментално здравје, покажува една сеопфатна британска студија и истражување. Анализирајќи ги ...

Read More »

XX Вардарска регата “Гемиџии 2018“

Во организација на здружението на граѓани „Вардарска Регата“, со финансиска поддршка од Општина Велес, на 31 август до 2 септември оваа годинава се реализираше и стартуваше 20-то издание на Вардарската регата „Гемиџии“. Велешани имаа можност да присуствуваат на традиционалното запловување ...

Read More »

Унапредување на училишниот спорт во Република Македонија

Во организација на Федерација на Училишен Спорт на Македонија од 23 до 25 август 2018 год. во хотел Сириус во Струмица се одржа семинар на тема “УНАПРЕДУВАЊЕ НА УЧИЛИШНИОТ СПОРТ ВО РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА”. На овој семинар во трите планирани работни ...

Read More »

Училишен спортски камп Охрид 2018

По освојувањето на третото место на Гимназијадата “Тетово 2018“ на екипата на  ССОУ “Коле Неделковски“ – Велес, учениците и ченови на одбојкарската екипа  Сашко Ангелов и Илија Илиевски од 3-6 клас се стекнаа со право на учество на  “УЧИЛИШЕН СПОРТСКИ ...

Read More »
Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu