Home / Author Archives: kineziologija (page 30)

Author Archives: kineziologija

Фитнес вежбалници

На локациите позади ООУ “Васил Главинов“ и Гимназијата „Кочо Рацин” екипи на ЈКП „Дервен” oвие денови ги монтираат реквизитите за нови вежбалници. Со нивната изградба, ќе се исполнат барањата на голем број спортисти и млади луѓе од овие делови на ...

Read More »

Сквош – динамична и забавна игра со каучуково топче

Во светот сквош играта е препознатлива како една од најздравите и најомилените  спортови. Не е ни чудно, кога само 30 минути на теренот претставува фантастичен тренинг  за кардиоваскуларниот систем. Константното трчање на теренот ја изградува мускулната сила и  ја зголемува ...

Read More »

Велешките извидници на VI Европски извиднички симпозиум

Шеснаесет извидници од извидничкиот одред “Димитар Влахов“ од Велес, на 4.12.2015 год. (петок) во Големата сала на Македонскиот Народен Театар учествуваа на церемонијата на Свеченото отварање на Европски Извиднички Симпозиум. На свеченото отварање македонските извидници пред европските скаутски делегации се ...

Read More »

Извидниците од Велес ја засадија својата иднина – Ден на дрвото 2015

Петнаесет извидници од извидничкиот одред “Димитар Влахов“ – Велес на 2 декември 2015 година (среда), опфанати во две патроли, заедно со своите водачи земаа учество на еколошката акцијата “Ден на дрвото 2015“ која се реализираше на локација м.в. Дерин дере ...

Read More »

Совети за кинезиолошки активности во зимски услови

Доаѓаат зимските денови каде што ладното време е она што сите ни смета кога ќе стане збор за вежбање. Студеното време може да ја намали способноста на вашето тело и да не дозволи тоа да го даде максимумот на тренингот. ...

Read More »

Коби Брајант низ стихови го најави своето заминување

Мега ѕвезда на Лос Анџелес Лејкерс и еден од најголемите легенди на клубот, но и во историјата на кошарката и спортот воопшто, Коби Брајант, официјално потврди дека оваа сезона е последна во неговата кариера. Тој тоа го соопшти преку поратлот ...

Read More »

Средба со преставниците на Сојузот на спортови на Велес

Градоначалникот на Велес, Славчо Чадиев на 19.11.2015 год. (четврток) го прими претседателот на Сојузот на спортови како и членовите на управниот одбор. Велес е спортски град со богата спортска традиција. Сликата во спортот  се менува на подобро. Како спортски работници ...

Read More »

Влијанието на физичката мобилност врз организмот

Позитивното влијание на физичката мобилност врз респираторниот систем: Респираторниот систем учествува директно во мускулниот хемизам, каде што го осигурува потребното количество на кислород и го отстранува одделениот јаглерод диоксид. Задлабочувањето и убрзувањето на дишењето води до подобро вентилиарње на белите ...

Read More »

Членовите на ИО “Димитар Влахов“ од Велес – трети во Скопје

Извидничкиот одред “Димитар Влахов“ – Велес, на покана на извидничкиот одред “Браќа Миладиновци“ од Скопје , на 14.11.2015 год. (сабота), по повод Денот на ослободување на град Скопје, со дванаесет  извидници или три патроли од  извидници и развигорци земаа учество ...

Read More »

Општинска лига одбојка за средно образование во организација на СУС-Велес

Во организација на Сојуз на училишен спорт – Велес, од почетокот на месец ноември започна општинската лига – одбојка (машки)  во која што учество земаа сите четири средни училишта од Велес. Натпреварите се организираат во салата на ССОУ “Коле Неделковски“ ...

Read More »
Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu