Home / Author Archives: kineziologija (page 20)

Author Archives: kineziologija

Velocita 3 – иновација во светот на копачките

Познатиот светски производител на фудбалска опрема Умбро го престави новиот модел на копачки наречен Velosita – 3. Овој модел на копачки на фудбалерите им обезбедува поголема подвижност и брзина. Моделот е изработен во четири бои и три професионални нивоа и ...

Read More »

Play sight – софтвер за следење и анализа на тренажниот процес

“Play sight“ е еден од нај успешните софтвери за следење и анализа на комплетниот тренажен процес, но и на натпреварувачките активности во реално време во спортот. Нај распространет е во НБА лигата, американската колеџ лигата како и во тенисот. Со ...

Read More »

СРЕЌНИ КАКО ДЕЦА, НО И ВО ОСТАТОКОТ НА ЖИВОТОТ: Една активност за млади го јакне менталното здравје и по 50 година.

Луѓето кои во детството биле членови на извидничкото движење , не само како деца помалку пателе од анксиозност , но и покасно во животот имаа подобро ментално здравје, покажало едно големо британско истражување. Анализирајќи ги податоците од полгогодишната студија која ...

Read More »

Извидниците од Велес трети по повод празникот на град Скопје

Извидничкиот одред “Димитар Влахов“ – Велес, на покана на извидничкиот одред “Браќа Миладиновци“ од Скопје , на 12.11.2016 год. (сабота), по повод Денот на ослободување на град Скопје, со шестнаесет извидници или три патроли од  извидници  земаа учество на традиционалната ...

Read More »

Прв велешки полумаратон

На 6.11.2016 год. (недела) се организираше првиот велешки полумаратон. Овој маратон беше организиран од страна на Советот на Млади при Општина Велес и група граѓани помогнати од локалната самоуправа. Организаторите потврдија дека постигната е целта на манифестацијата. Испратена е пораката ...

Read More »

Зона на одбрана 2-3 во кошарка

Кога во кошарката се споменува зона обично прво ми доаѓа на ум зона одбрана 2-3.  Ова е најчест и најдобар вид на зона. На тренерите им се допаѓа затоа што таа им дава сигурност,  а тоа е токму поради тоа ...

Read More »

Тиквата – ризница на здравје

Со богатиот спектар на хранливи и здравствени состојки, тиквата е незаменлива намирница во есенскиот јеловник. Премногу е богата со витаминот А, витамин кој е важаен за здравјето на очите, конкретно на мрежницата. Благодарејќи на бета – каротенот, оваа намирница преставува ...

Read More »

Семинар на тема: Континуирано усoвршување на наставниците по физичко образование, основа за професионално напредување

На 19.10.2016 (среда) во салата на Општина Велес, за наставниците по физичко и здравствено образование и спорт и спортски активности од општините Велес, Чашка, Лозово, Градско, Гевгелија, Дојран, Богданци, Струмица, Босилово, Ново село, Василево, Штип, Карбинци, Радовиш, Конче и Валандово ...

Read More »

… за Велешкиот ракомет и неговиот развој во иднина !!!

Постигнувањето на гол е круна во ракометната игра. Најдобрите стрелци се големи ѕвезди, а тоа е за играчите кои господарат со просторот и остануваат најзаслужни играчи, а всушност ја одработуваат најголемата работа на теренот. Во ракометот обично тоа се пивотмените, ...

Read More »
Download Premium Magento Themes Free | download premium wordpress themes free | giay nam dep | giay luoi nam | giay nam cong so | giay cao got nu | giay the thao nu